CEP TELEFONU İLE KALİTELİ RESİM NASIL ÇEKİLİR ?

İYİ RESİM ÇEKMEK İÇİN ÖNERİLER..

Fotoğraf makinesini her an yanında taşıyan ve her ortamda iyi kareler gördüğünde makinesini çantasından çıkarıp hemen fotoğraf çeken biri değilseniz ihtiyaçlarınızı karşılayacak diğer unsur her an yanınızda bulundurduğunuz  cep telefonunuzdur. Günümüzde piyasada bulunan bir çok cep telefonu fotoğraf çekmeyi seven herhangi birinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek tüm özelliklere sahiptir. Ve bazı özel markalardaki ayar detayları, profesyonel makinalardaki özellikleri aratmayacak niteliktedir. Cep telefonuyla fotoğraf çekmenin bir güzel tarafıda, çektiğiniz karelerin anında sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılabilir olmasıdır. Şu an piyasada bulunan cep telefonlarıyla her ne kadarda güzel görüntüler elde edebiliyorsak ta, şu unutulmamalıdır ki bu cihazların asıl amacının, fotoğraf çekmek değil, telefon konuşması yapmaktır. Şimdi cep telefonuyla fotoğraf çekmenin ince detaylarına gelelim.

1-Cihazınızın yani telefonunuzun kamerayla ilgili özelliklerini araştırın veya tanıyın;
Cebinizde duran telefonla konuşmak, haber okumak, mesajlaşmak için kullandığınız cihazı çıkartın ve çevrenizde gördüğünüz objeleri fotoğraflamayın. Telefonunuzun kamera ayarlarını el verdiği ölçüde manuel ayarlamalarla yapınız. Normalde çekmediğiniz nesneleri çekin, kullanmadığınız kadrajları kullanın. En iyi fotoğrafı çekebilmek için en kötüsünü çekebilmiş olmanız gerekir. Fotoğraf çektikçe daha iyi görseller elde ettiğinizi göreceksiniz. 

2-Çekim yapacağınız objeye yakınlaşın;
Objenizi geniş açıda biraz da mesafeli durarak çekerseniz fotoğrafınızda istediğiniz etkiyi yaratmak mümkün olmaz, aksine karede görüntüyü bozacak bazı istenmeyen şekillerle karşılaşmanız muhtemel. Bu sebeple en iyisi çekmek istediğiniz objeye yaklaşarak kadrajınızı genel fotoğrafçılık kuralları çerçevesinde oluşturmaktır

3-Çekim yaparken telefonunuzu genelde yan tutmaya çalışın.
Fotoğraf çekerken cep telefonunu dik tutmak bazı durumlarda iyi sonuçlar da doğurabilir. Oluşturduğunuz görüntüye göre değişir bu durum. Eğer telefonunuzla video çekiyorsanız kaliteli çekim elde etmek istiyorsanız telefonunuzu yan çevirdikten sonra kayda başlayın. Telefonun dik pozisyonunda çekilen videonun artık düzeltilme şansı yoktur.

4-Üçte bir kuralını mutlaka uygulayın;

Fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3’er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmaktır. Çoğu akıllı telefonda bu özellik zaten standart olarak sunuluyor. Telefon kamerasının ayarlar bölümüne giderek bu özelliği aktif edebilirsiniz. Cep telefonuyla fotoğraf çeken ve bu konuda teknik bilgiye sahip olmayan hemen hemen herkes çekeceği fotoğrafta objeyi tam merkeze oturtur ve fotoğrafı öyle çeker. Şayet üçte bir kuralına uyarak objenizi bu noktalardan birine yerleştirirseniz çekeceğiniz fotoğraflarda inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz. Diğer kompozisyon kurallarına riayet etmeseniz de bu kuralı es geçmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

5-Doğru ışık kullanımı başarılı sonuçlar verir;
Fotoğraflarda doğal ışık kullanımı genelde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ne var ki fotoğraf çekeceğimiz her ortam ışık açısından istediğimiz yeterliliğe sahip olmayabilir. Bu gibi durumlarda flaş kulanmak en son çareniz olmalı. Zira telefonlarımızın flaşları genelde (çoğu zaman) fotoğrafı dha kötü hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Bunun yerine fotoğraf çektiğiniz ortamdaki doğal aydınlatmaları kullanmayı denemelisiniz. Belki pencereden gelen ışık, duvar lambasından yansıyan ışık ya da yapay bir yansıtıcıyla objenizi aydınlatmayı denemelisiniz. Makinenin flaşından daha iyi sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz. 

6-İnsan fotoğrafları çekmeyi unutmayın;
Manzara, doğa, hayvanlar, mimari bunlar fotoğraf için iyi konular olabilir ve hatta iyi fotoğraflar çekilebilir ama hiç biri fotoğraftaki bir insanın anlattığı şeyleri vermez bize. İnsan fotoğraflarının her daim bize anlattığı bir şeyler vardır. Daha kişisel, daha hatırlanabilir, daha şiirsel sonuçlar verir insanların fotoğraflarını çekmek. Bu maddeyi de es geçmemenizi öneririm. 

7-Manuel çekim ayarlarınıda kullanın:
Eğer cep telefonunuz manuel çekim modlarını destekliyorsa bu modu kullanmaktan kaçınmamalısınız. Diyafram, enstantane, iso, beyaz ayarı.. Bunları ortam koşullarına ve çekeceğiniz objeye göre siz belirlerseniz hareket alanınız daha geniş olacağından daha kişisel, daha etkileyici fotoğraflar çekersiniz. Telefonunuzda manuel çekim modu bulunmuyorsa bu işleri yapan bir uygulama arayabilirsiniz. Hem android hem de ios cephesinin bakkallarında bu konuda çokça uygulama mevcut. 

8-Kamera lensinizi her zaman temiz tutmaya özen gösterin:
Cep telefonları sürekli ya cebimizde ya da çantamızda bulunduğundan kamera lensleri çok çabuk kirlenmektedir. Bu sebeple ya fotoğraf ya da video çekmeden önce lensinizi temizleyin ya da cep telefonu lensinizi koruyacak kılıflar kullanın. Aksi halde çekim kaliteniz ister istemez kötü olacaktır.

9-Fotoğraflarınızda düzenleme uygulamaları kullanın; renk düzenlemeleri, güzel görüntü için yapabilirsiniz.Bunun için cihazınızdaki uygulamaları kullanabilirsiniz

10- Çektiğiniz fotoğrafları, iyi ve kötüsü olarak değerlendirin, ayarlarını karşılaştırın;
Çektiğiniz fotoğrafların ne kadar kötü olduğu asla sizi üzmesin. Bunlar sizi daha iyisini yapmaya teşvik etmeli. Beğenmediğiniz veya çekimi kötü olan fotoğrafların değerlerine mutlaka bakın. Diyafram hangi ayarda? Enstantaneniz kaç, hangi değerlerde hangi beyaz ayarında çektiniz, kadrajınız nasıl olmuş. Aynı işlemi çektikten sonra beğendiğiniz fotoğraflara da yapın. Bunlar sizin sonraki çekimlerinizde daha başarılı olmanıza neden olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir