DÜNYADA, DOĞA HARİKASI YERLER

1- KUNG SI ŞELALESİ, LUANG PRABANG, LAOS;

Kuang Si Şelaleleri

Kısa zaman içinde yabancı turistlerin favori mekanlarından biri olmaya aday olan ve Laos’taki Luang Prabang’da bulunan Kuang Si Şelaleleri, muhteşem 3 katmanı ve tertemiz sularıyla görenleri büyülüyor. Şelalenin suları o kadar mavi ve berrak ki görenler suya atlamaktan kendilerini alamıyorlar. Burada. 40 derecelik Laos sıcağında, turkuaz renkli bu gölcüklerin serin sularına dalmak turistlerin ve ziyaretçilerin en büyük zevkleri. Burası milli bir park ve turistlerin yanısıra her gün bir çok lokal ziyaretçi de piknik yapıp serinlemeye geliyorlar. Ama şaşırtıcı biçimde temiz ve bakımlı bir yer.

2-PEMBE GÖL, BATI AVUSTRALYA..

Batı Avusturalya güney kıyılarındaki Recherche Archipelago takımadalarından biri olan Middle adası üzerinden bulunan göl alışılmışın dışındaki soluk pembe rengi ile dikkat çekiyor.İlk kez 1802 yılında keşfedilen ve yaklaşık 600 metre genişliğindeki gölün çok tuzlu bir suya sahip olduğu biliniyor. Okaliptus ve Cajeput (Mersin ağacı ailesinden Avusturalya’ya özgü bir ağaç) ağaçlarından oluşan yemyeşil bir ormanla kuşatılmış olan gölün çevresi beyaz tuz kümeleriyle çevrili. Hakkında çeşitli araştırmalar yapılmış olsa da gölün pembe rengini nerden aldığı hakkında kesin bir açıklama olmamasına rağmen bir çeşit boya üreten bakteriden kaynaklandığı düşünülüyor.Gölü ilk kez görenler rengin göz yanılması olduğunu düşünse de bir kova su alındığında pembe rengin korunduğunu ve kalıcı olduğunu görebiliyor.

3-LALE BAHÇELERİ, HOLLANDA

Kapıları, her yıl Mart sonundan Mayıs sonuna kadar açık olan 32 hektar büyüklüğündeki Keukenhof lale bahçesi, dünya’nın en güzel çiçek parkı. En fazla fotoğrafı çekilen mekânlardan biri olması dolayısıyla Hollanda, İlkbahar’da turistlerin gitmek için en çok rağbet ettikleri bir ülke. Amsterdam’ın güney batısında ve Haarlem şehrinin güneyindeki Lisse kasabasının sınırları içinde yer alır. Kelime anlamı Felemenkçe ‘mutfak bahçesi’ olan Keukenhof, 15.yy da av alanı iken, sahibi olunca ona Keukenhof adını veren Jacoba van Bavyera, bu büyük alanda kraliyet ve varlıklı aileler için tahıl, sebze meyve yetiştirmeye başlamış. Kontesin vefatından sonra arazi, zengin tüccar aileleri içinde pek çok el değiştirmiş. 1641 yılında VOC (Doğu Hindistan şirketi) başkanı Adriaen Maertensz Bloc burada, emeklilik dönemi için malikâne yaptırmış. Arazinin  sonraki sahibi Baron ve Barones van Palladt 19. yy da malikanenin çevresini düzenlemesi için, Amsterdam daki  Vondel Park’ın  peyzaj mimarı olan Jan David Zocher ve oğlu Louis Paul Zocher’i davet etmiş. Sonuçta onların İngiliz tarzı tasarımı ile bugünkü Kukenhof’un ilk çekirdeği ortaya çıkmış. 1949 yılında, Lisse belediye başkanı, lale ihracatçılarının desteği ile çiçek çeşitlerini dünya pazarı için sergilemek ve halkın da yararlanması için kamuya açık park olarak hizmete açmış. Her yıl başta lale olmak üzere 7000 soğanlı çiçek çeşidinin ekildiği Keukenhof, günümüzde kraliçenin himayesinde bir vakıf tarafından yaşatılmaktadır. Hollanda turizminin amiral gemisi sayılan ve yeryüzündeki cennet olarak anılan Keukenhof’u ilk açıldığı yıl 200 bin kişi ziyaret etmiş. Geçen yıl ziyaretçi sayısı 1.3 milyon kişiye ulaşmış.

4-GÖKKUŞAĞI OKALİPTUS AĞACI; Kailua, Hawaii

Sanki birisi bu ağacı boyamış gibi gözükse de, bu ağacın türü dolayısıyla kabuktaki renklendirmeler kendiliğinden oluşuyor. Kabuktaki çizgiler yeşilden başlıyor, yaşına göre mor, kırmızı ve turuncu rengini alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir