TÜRKİYE DE, KALABALIKTAN UZAK, DAHA AZ İNSANIN YAŞADIĞI YERLER..

GELENEKSEL YAPISI BOZULMAMIŞ, SAKİN ŞEHİRLERİMİZ..

Şehir araç, insan kalabalığı, büyük binalar, yoğun ve yorucu iş hayatı derken tatil zamanı geldiğinde  tüm bunlardan uzaklaşmak, çoğunlukla tatilcilerin isteğidir bu.. Daha az insanın olduğu, geleneksel yapısı bozulmamış  sakin şehirler, bütün bir yılı büyük şehirlerde geçirenler için önemli tatil kriterleridir

ŞAVŞAT-ARTVİN;

Artvin’in ilçesi olan Şavşat, Cittaslow listesine (sakin şehirler listesi)  giren şehirler arasında. Türkiye’nin en kuzeydoğusundaki ilçelerden olan Şavşat, yemyeşil doğasıyla dikkat çekiyor. Çok sayıda akarsu bulunan ilçede, buzul göller de yer alıyor. Muhteşem doğası ve dinginliği ile fantastik bir görüntüye sahip olan Şavşat’ta, alabalık üretimi de yapılıyor. Karagöl ve Meşeli Köyü orman içi mevkiindeki milli parklar gezilecek turistik mekanlar arasında yer alıyor.

SEFERHİİSAR-İZMİR;

Türkiye’nin ilk sakin şehri seçilen Seferihisar, bozulmamış olan doğal özellikleri ile tam bir huzur köşesi. İzmir’in bu şirinl balıkçı kasabası, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de yer alıyor. Kafa dinlemek, doğayla başbaşa kalmak, geçmiş zamanlara dokunmak için Tükiye’nin en özel yerleri arasında bulunuyor. Enginar dolması, satsuma mandalinası ve samsades tatlısıyla meşhur olan Seferihisar, aynı zamanda yaklaşık 3 bin yıllık geçmiş bir tarihe sahip.

AKYAKA BELDESİ-MUĞLA;

Türkiye’deki sakin şehirler arasında yer alan Akyaka, mavisi ve yeşiliyle büyüleyici bir atmosfere ev sahipliği yapıyor. Azmak çayı, Gökova Körfezi, mavi yengeci ile ön plana çıkan Muğla’nın Akyaka beldesi, orijinal yapısını günümüze kadar korumayı başarmış. Kafa dinlemek için en ideal yerler arasında bulunan Akyaka, tarihi güzellikleri ve zengin ekosistemiyle de ön plana çıkıyor. Akyaka evleri, tek katlı eski Ula evleri örnek alınarak yapılmış. Beldede yüksek katlı binalara izin verilmediği için günümüze kadar doğal yapısını korumuş, nadide yerlerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir