KIŞIN KAYAK TATİLİNE GİDERKEN DAHA DİKKATLİ OLUN..

 TATİLİNİZE SICAKLIK KATIN..

Kış mevsimine girdiğimiz, hatta kar yağışlarının başladığı bu günlerde, çocuklar için de şubat tatilininde yaklaşmasıyla birlikte artık dostlarla tatil planları yapılıyor, kayak tesisleri ve kayak otelleri de ziyaretçilerinin konforlu bir tatil geçirmelerini sağlamak için son hız hazırlıklara devam ediyor. Oteller ellerinden geleni yapadursun, sizler de hazırlıklarınızı tam tutun. Kayak tatili keyfinizi kaçıracak tatsız anlar yaşamamak adına, çetin bir kayak macerasına iyi hazırlanmanızı sağlayacak 5 şeye birlikte göz atalım: Cildinizi dış etkenlerden koruyun: Kayak yaparken soğuk ve keskin havalar cildinizi o kadar etkiler ki, eğer herhangi bir koruma yapmazsanız günlerce güneşin altında güneşlenmiş gibi bronzlaşabilirsiniz. Tabii beraberinde kuruluk ve çatlamalarla. Peki ne yapacaksınız? Öncelikle karlardan yansıyan ultraviyole ışınlardan korunmak için bir güneş kremi, soğuk havanın kuruttuğu dudaklarınız için de mutlaka bir dudak nemlendiricisi edineceksiniz ve kayak öncesinde hemen süreceksiniz. Vücudunuzu sıcak tutun: Spor yaparken kendinizi garantiye alın ve öncelikle vücudunuzu sıcak tutmaya bakın. Bunun da en etkin yöntemi valizinize güzelinden bir termal içlik atmaktır. Hatta ıslanma ihtimaline karşı yedekte bulunduracağınız içlik, kayak arkadaşınızı da ıslanıp hastalanmaktan koruyabilir. Kafanızı her daim sıcak tutmanız en büyük göreviniz olsun: Vücudun en çok ısı kaybedilen noktası olan kafanızı her daim sıcak tutmanız en büyük göreviniz olsun. Unutmayın, kafanız üşürse bütün bedeniniz de beraberinde üşür. Özellikle kayak yapılan noktalarda esen rüzgarlar, kaymanın da etkisi ile hızını iyice artırır. Kafanızı korumak için yanınıza alacağınız profesyonel bir bere, tatil keyfine sıcaklık katacak. 
Kafanızı sıcak tutarken kulaklarınızı da ihmal etmeyin. Hem bere hem de kulaklık görevi gören buff, kafanızı ve kulaklarınızı sıcak tutup iki işi bir arada görecek, bavulunuzda da ekstra yer açacak. Ayrıca maske olarak da kullanabilirsiniz. Kayak yaparken soğuk ve keskin havalar cildinizi o kadar etkiler ki, eğer herhangi bir koruma yapmazsanız günlerce güneşin altında güneşlenmiş gibi bronzlaşabilirsiniz. Tabii beraberinde kuruluk ve çatlamalarla. Peki ne yapacaksınız? Öncelikle karlardan yansıyan ultraviyole ışınlardan korunmak için bir güneş kremi, soğuk havanın kuruttuğu dudaklarınız için de mutlaka bir dudak nemlendiricisi edineceksiniz ve kayak öncesinde hemen süreceksiniz.
Kayak yaparken yine karlardan yansıyan ultraviyole ışınlar gözlerinize de zarar verir. Bu yüzden mutlaka ultraviyole ışığı süzücü camları olan koyu renkli gözlükler kullanılmalı. Üstelik tarzınıza ekstra bir hava katacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir