MUĞLA NIN FETHİYE İLÇESİNE BAĞLI, KÜÇÜK BİR SAHİL KASABASI..

ETRAFI ÇAM AĞAÇLARI İLE ÇEVRİLİ, GÖCEK KASABASININ MUHTEŞEM ALTI KOYU..

Bozulmamış doğasıyla “cennetten bir köşe” olarak tanımlayabileceğimiz Göcek, misafirlerine hem kültür hem de deniz tatili sunuyor. 4 yat limanına sahip olan bu bölge aynı zamanda yatçılar için de harika bir yer. Etrafı çam ağaçları ile çevrili olan Göcek, mavi yolculuk yapanlar için de önemli bir durak olma özelliği taşıyor. Buraya denizden gidebileceğiniz gibi, karayolunu kullanarak da ulaşabilirsiniz. Üstelik karayolunda Toros Dağları’nın güzel manzarasınıda görmüş olursunuz.

TAŞKAYA-BEDRİ RAHMİ KOYU

Bu koyun adı 1974 yılına kadar Taşkaya Koyu’ymuş. 1974 yılında, Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Göcek’e yolculuk yaparken koyun yamacındaki bir kayaya balık resmi çizmiş. Bu resmin büyüklüğü ile koyun girişinden bile görülmesi, dikkatli incelendiğinde içinde 6 farklı hayvanın tasvir edildiğinin fark edilmesi turistlerin koya olan ilgisini arttırmış. Bunun üzerine koya, 1974 yılında, Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun adı verilmiş. Göcek’in en büyüleyici noktalarından biri olan bedri Rahmin Koyu’nda bir de küçük iskele, iskelenin arkasında ise yeşillikler arasında bir restoran bulunuyor.

GÖBÜN KOYU

Bu koy, hem kültür hem de doğa turu yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Kaya mezarları ve antik kalıntılarla adeta bir açık hava müzesine benzeyen bu koyda, denizin dibinde bile tarihi kalıntılar bulunuyor. Göbün Koyu’nun etrafı çam ve zeytin ağaçlarıyla çevirili. Oldukça sakin olan bu koya gittiğinizde uzun yürüyüşler yapabilir, kendinizi koyun tertemiz sularına bırakabilir ya da sahildeki restoranlarda dinlenebilirsiniz.

SARSALA KOYU

İnce kumlu plajıyla dikkatleri üzerine çeken Sarsala Koyu, Dalaman’a sadece 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çok fazla bilinmeyen bu koy, gölgede kalmak isteyenlere az da olsa ağaçlık bir alan sunuyor. Etrafında konaklamak için herhangi bir tesis bulunmadığından genellikle günübirlik tatilcileri ağırlayan Sarsala Koyu’nun özellikle hafta içi oldukça tenha olduğunu söylemeliyiz. Hafta sonu ise, huzurlu birkaç saat geçirip gözden uzak bir şekilde yüzmek isteyen tatilcilerin uğrak yeri oluyor.

AYTEN KOYU

Göcek’in huzur dolu bir başka koyu olan Ayten Koyu’na, hem denizden hem de karadan ulaşım sağlanabiliyor. Turkuaz rengiyle gelenleri kendine hayran bırakan bu koyun etrafı çam ağaçlarıyla çevrili. Bu arada sizleri denizin biraz taşlı olduğu konusunda bilgilendirmemiz gerekiyor. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa, koydan memnun kalmayabilirsiniz

KLEOPATRA KOYU

Bu koya, Antik Mısır’ın son Hellenistik kraliçesi olan Kleopatra’nın ziyaret ettiğine inanıldığı için “Kleopatra Koyu” deniliyor.  Rivayete göre; Kleopatra buraya geldiği zamanlarda yıkanabilmek amacıyla bir hamam yaptırmış. Hatta bu hamam kalıntıları nedeniyle koya bir zamanlar “Hamam Koyu” deniliyormuş.  Koyda bulunan duvar kalıntıları için ise, Mısırlı askerlerin Kleopatra’yı korumak için yaptıkları büyük duvarın kalıntıları olduğu söyleniyor.

GÜNLÜKLÜ KOYU

Huzurlu atmosferi ile dikkat çeken Günlüklü Koyu, oldukça sakin bir koy.  500 metrelik sahili ile tatilcilere keyifli anlar sunan bu koyda denizin 10 metre ilerisine kadar derinleşmediğini fark edeceksiniz. Günlüklü Koyu, Göcek’e sadece 15 kilometre mesafede uzaklıktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir