ORDU GEZİNİZ İÇİN PLAN YAPIN..

HER MEVSİM, AYRI BİR GÜZEL…

Görkemli şelaleleri, yemyeşil yaylaları, uçsuz bucaksız fındık bahçeleri, güleryüzlü ve sıcakkanlı insanıyla Ordu, Karadeniz Bölgesi’nin doyum olmaz şehirlerinden. Bölge insanının ‘gerçek Karadeniz’ olarak nitelendirdiği Doğu Karadeniz’e açılan bir kapı konumunda olan Ordu, yüksek turizm potansiyeline sahip şirin bir kentimiz.
Bölgenin en temiz kumu ve bölgenin en uzun kıyı şeridine sahiptir. Kıyı şeridinde, birbirinden güzel koylar, doğal ve sağlıklı plajlar ve çeşitli mesire yerleri mevcuttur. 
Dünya fındık üretiminin önemli bir bölümünü tek başına gerçekleştiren Ordu, zengin kültürel geçmişi, lezzetli yemekleri ve doğal güzellikleri ile birkaç günlük programa sığdırılmayacak kadar çok şeye sahip. İlk insan yerleşiminin M.Ö 7. yüzyıla uzandığı Ordu toprakları, tarih boyunca farklı medeniyetlerin buluştuğu bir merkezdi. Yunanca’da dağ eteği anlamına gelen Kotyora (Cotyora) ismiyle tanınan kentte Kaşkalar’dan Pontus’a, Trabzon İmparatorluğu’ndan Osmanlı Devleti’ne kültürel ve etnik çeşitliliğe sahip çok sayıda devletin geçmişi bulunuyor. Gezi planınızı yaparken kent merkeziyle, şelalesiyle, yaylasıyla, kent ormanıyla bu güzel şehri tam anlamıyla keşfedebilmek için en az bir hafta gibi bir süre ayırmak gerekiyor. Ordu şehir merkezi ;
Ordu’yu ziyaret edenler için yapılabilecek onlarca alternatif var. Şehir merkezinde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin binasının bulunduğu 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, kentin nabzının attığı nokta. Meydanın bir arkasındaki Kazım Karabekir Caddesi ve çevresinde günün her saati hareketlilik görmek mümkün. Bu bölge alışveriş yapmak isteyenler için çok sayıda mağaza, restoran ve kafeye sahip. Ordu’ya gelen herkesin uğrak noktası Boztepe’ye ulaşmanın en keyifli yöntemi teleferik. Teleferik, belediye binasının karşısından sahilden kalkıyor. Deniz seviyesinden 509 metre yükseklikteki Boztepe’ye teleferikle ulaşmak yalnızca 7 dakika sürüyor. Bu yolculuk sırasında şehrin manzarasının tadını çıkarmak mümkün. Boztepe’de çok sayıda tesis, yeme-içme mekanı ve hediyelik eşya satan dükkan var. Adrenalin yaşamak isterseniz veya korkmuyorsanız, yamaç paraşütünede binebilirsiniz..tabiki pilot eşliğinde.. Boztepe den tekrar şehir merkezine inerseniz; Bir dönem cezaevi olarak da kullanılan Taşbaşı Kilisesi, 1853 yılında inşa edilen Rum-Ortodoks kilisesi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen kilise günümüzde kültür merkezi olarak kullanılıyor. Kilise ile aynı ismi taşıyan Taşbaşı mahallesinde bulunan Menekşe Sokak, 19. yüzyıl sivil mimarisinin izlerini yansıtan ahşap evlerle dolu. 2 bin 100 yıllık Kybele heykelinin bulunduğu, arkeoloji dünyasında heyecan yaratan Kurul Kalesi, şehir merkezine 13 km uzaklıkta. Kazı çalışmalarının devam ettiği kalenin muhteşem bir manzarası var. Kaleye ulaşmak için zorlu bir basamak maratonuna hazır olmak gerekiyor. Ordu tam anlamıyla şelaleler şehri. Hemen her yaş grubundan insanın aşina olduğu ‘Ordu’nun Dereleri’ türküsüne hayat veren topraklar zengin su varlığı ile görsel şölen yaşatıyor. Farklı kriterlere göre yapılan ölçümlerde Türkiye’nin en yüksek şelalesi olarak kayıtlara geçen Uzundere Şelalesi, ulaşımı zor olsa da görkemiyle görülesi Ortaköy Şelalesi ve özellikle yaz aylarında piknikçilerin keyif yaptığı Karaoluk Çiseli Şelalesi ile huzurlu Gaga Gölü listeye eklenmeli. Ordu’nun güneyde, Tokat sınırındaki ilçesi Aybastı, Perşembe Yaylası ile oldukça meşhur. Uzunluğu 38 km’yi bulan menderesler yüksekten bakıldığında dünyada eşi benzeri olmayan bir manzara sunuyor. Yaylada hayvan otlatan çobanlarla sohbet ettikten sonra hemen yayla yakınında bulunan Kent Ormanı’nda piknik ya da mangal yapabilirsiniz.
Ordu’nun en kalabalık nüfusa sahip olan ilçelerinden Ünye, kente gelenlerin uğrayabileceği noktalardan. Türkiye’de alanında 3 taneden biri olan Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, interaktif bir deneyim sunuyor. Müzeye adımınızı atar atmaz geleneksel oyunlardan maniye, el sanatları uygulamalarına kadar her şeyi bizzat deneyimleyebiliyorsunuz. Ünye Belediyesi Athanı Binicilik Tesisleri, ata binmek ve atlarla zaman geçirmek için ideal. Tesis bünyesinde zipline sporu da yapılabiliyor. Yüksek bir noktadan daha alçak bir noktaya çelik halat üzerinde kayarak yapılan bu spor, tesisin hemen yanındaki Cevizdere üzerinde gerçekleştiriliyor. Ordu nun yöresel yemeklerini mutlaka tadın; Ordu Türkiye’nin en zengin mutfak kültürüne sahip şehirleri arasında. Karadeniz lezzetlerinin yanı sıra, Anadolu’nun tüm lezzetlerini şehirde deneyimlemek mümkün. Kara lahana dolması, çorbası Karadeniz’e geldiğinizi hissettiriyor. 5 farklı malzemeyle yapılan ‘her türlü’ ismini taşıyan pide lezzetiyle fark yaratıyor. Balık çorbası ve balık çeşitleri için de şehir oldukça zengin. Dünya fındık üretiminin lideri olan şehirde taze ve kavrulmuş fındık çeşitlerini bizzat üretildiği yerlerden alarak tadına bakın. Ordu ya ulaşım; Mayıs 2015’te açılan Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu’ya 19 km uzaklıkta. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt seferlerin düzenlendiği havalimanına Türkiye’nin farklı illerinden bağlantılı olarak da ulaşılabiliyor. Şehirlerarası otobüslerle belli başlı merkezlerden Ordu’ya gidilebiliyor. Ordu, İzmir’den 1.155 km, Ankara’dan 559 km, İstanbul’dan 889 km, Samsun’dan 151 km, Trabzon’dan ise 177 km uzaklıktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir