ORDU MUTFAĞI

Ordu nun pideleri haricinde; farklı tatlarıda mevcut;  Türkiye’nin tüm bölgelerinde, her şehrinde olduğu gibi Ordu ilinin de kendine özel yöresel yemekleri bulunmaktadır. Fakat;sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Ordu, kendini diğer şehirlerden azda olsa ayırmaktadır. Karadeniz Bölgesinin şirin kenti Ordu ili, bulunduğu coğrafi yapı itibariyle bol çeşitli bir mutfak kültürüne sahiptir.Bunlardan en çok bilinenler şunlardır;

HAMSİLİ PİLAV;  Karadeniz’in bilinen en meşhur ve en lezzetli yemeklerinden biri olan hamsili pilav, Karadeniz Bölgesinde bu yörelere ait bir yemektir. Pilavına pirinç ile beraber dolma fıstığı ve kuş üzümü eklenerek yapılması diğer pilavlardan ayrılmasını sağlamaktadır. Pirinç piştikten sonra bir tepsiye bir kat hamsi dizilir, tepsiye dizilen hamsilerin üzerine pişirilen pilav yayılır. Pilavın üzerine bir kat daha hamsi dizdikten sonra fırında pişirilir. Hamsiler kızardıktan sonra fırından alınır ve servis yapılır.

HAMSİ BUĞULAMA;Karadeniz denilince akla ilk gelen yemeklerden biri de hamsi buğulamadır. Hamsileri ayıklama ile başlayan buğulama, kuru soğanları ayıklayıp ince ince doğramak ile devam etmektedir. Daha sonra eritilmiş salçaya doğranmış soğanlar eklenir ve kavrulur. Yıkanmış limonlar çok ince dilimler halinde kesilerek hamsilerin üzerine sıra sıra koyulur. Karabiber ve tuzu serptikten sonra yıkanmış maydanozları da üzerine doğrayıp kapağını kapatarak bir müddet daha pişirilir ve servis edilir.

MIHLAMA
Karadeniz Bölgesinden bahsedilince en olmazsa olmaz yemeklerden biri olan mıhlamaya da muhakkak değinmek gerekir. Peynir ve mısır unu ile yapılan bir yemektir.  Dil peyniri, kaşar peyniri ve tulum peyniri kullanılan yemekte
bulunmadığı takdirde sadece kaşar peyniri de kullanılır.

KARA LAHANA ÇORBASI
Karalahana çok ince kıyılır, soğuk suda yarım saat bekletilir. Tencereye 1 çorba kaşığı tereyağı konur. Üzerine ince kıyılmış  atılır, kavrulur. Sonra soğan sarmısak sivri biber ve suyu süzülmüş karalahana eklenir. Solana dek kavrulur. Üzerine 4 su bardağı kaynar su katılır, kaynatmaya devam edilir. Diğer tencerede tereyağı ve Salça kavrulur, un eklenir kavurmaya devam edilir.  Diğer tencerede tereyağı ve Salça kavrulur, un eklenir kavurmaya devam edilir. Unun kokusu gidince 4 su bardağı kaynar su ilave edilir, bir taşım kaynatılır. 2 karışım birleştirilir. Haşlanmış barbunya ve mısır eklenir. Pul biber ve tuz da katılır. Biraz daha kaynattıktan sonra servis yapılır.

KARALAHANA SARMASI
Yöreye ait diğer lezzetli yemeklerden biri de karalahana sarmasıdır. Bu yemek kıyma, soğan, maydanoz, dereotu, pirinç, karabiber, kuru nane, tuz gibi çok farklı tatlar ve baharatları bir arada kullanarak bize bir lezzet hazzı yaşatmaktadır.

MISIR EKMEĞİ    Yapımı en kolay olan, lezzeti ise en yerinde olan yemeklerden bir diğeri de şüphesiz mısır ekmeğidir. Sadece mısır unu, su ve tuz ile hazırlanan bu yemek Ordu yöresine aittir. İnsanların ihtiyaç duyduğu B1, B2 ve E vitaminlerini yapısında içermektedir. Günlük tüketim ile bu vitaminlere olan ihtiyaç kolay bir şekilde giderilmektedir.

KURU YUFKA 
Ordu da kuru yufka hemen hemen tüm fırınlarda marketlerde ve hatta pastahane raflarında görebilirsiniz.Kuru Yufkayla yapılan böreklerin tadına doyamazsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir