ORDU NUN GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLERİ..

1-BOZTEPE : TELEFERİKLE ÇIKIN..

Boztepe, Ordu İli, Altınordu ilçesi sınırında bulunan çam ağaçları ile kaplı Ordu ilimizin manzarasına sahip güzel bir tepedir. Şehrin yamaçlarında bulunan Boztepe 450 metre yüksekliğe sahiptir. Buradan Ordu’nun tüm güzelliğini görebilirsiniz. Burada motel, gazino, çam ormanları ve piknik alanları bulunmaktadır. Ayrıca burada yamaç paraşütü yapılmaktadır.  Buraya ulaşmak için birçok seçenek bulunur. Kendi özel aracınızla buraya ulaşabilirsiniz. Fakat buraya ulaşmanın en kolay yolu hatta en eğlenceli yolu Teleferikle ulaşmaktır. Ordu Büyükşehir Belediyesi karşısı deniz tarafında bulunan Atatürk parkı içindeki teleferik kalkış istasyonunda teleferiğe binere eğlenceli bir yolculuk sonrası Boztepe ye ulaşılabilirsiniz. 2350 metre teleferik hattı geçilmektedir. Bu yolculuk yaklaşık 8 dakika sürmektedir. Teleferik yaz boyunca her gün 09:00-23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir Dilerseniz Boztepe’yi gün batımı saatlerinde de ziyaret edebilirsiniz. Boztepe’de bir şeyler yiyip içebileceğiniz ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerler de var. Cesaretiniz var ise burada yamaç paraşütü de yapabiliyorsunuz. Siz fotoğraf çekmekle de yetinebilirsiniz. 

2-ÇAMBAŞI YAYLASI

Aslında Çambaşı Yaylası, öyle bir günlüğüne gezip geçebileceğiniz bir yer değil. Şöyle birkaç gün burada kalmalısınız ki, yenilenip enerji toplayabilesiniz. Ordu’nun şehir merkezine 60 km mesafede yer alan Çambaşı Yaylası, 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından yayla turizmi merkezi ilan edilmiş. 72 obası ile ülkemizin en geniş yaylası olma özelliği taşıyan Çambaşı Yaylası, soğuk ve şifalı suları ile de sizi alışılmışın dışında bir huzur ile buluşturuyor.

3-TURNASUYU VADİSİ..

Ordu Merkez’e oldukça yakın bir yürüyüş alanı olan Turnasuyu Vadisi, 60 km uzunluğunda bir parkura ev sahipliği yapıyor. Şehrin en güzel yürüyüş alanlarından biri olan Turnasuyu Vadisi, el değmemiş bir güzelliğe sahip. Rengarenk bir doğa ve akarsuyun muhteşem sesi ile keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz Turnasuyu Vadisi’nde bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

4-YASON BURNU..

Ordu’nun en etkileyici doğal güzelliklerinden biri olan Yason Burnu, Ordu-Perşembe arasında yer alıyor ve bir yarımada özelliği taşıyor. Ordu’ya 35 km ve Perşembe’ye 20 km mesafede bulunan Yason Burnu, su sporları meraklıları ve dalgıçlar için de oldukça ideal bir yer. Burnun üzerindeki Yason Feneri ve fenerin hemen arkasındaki Yason Kilisesi kalıntıları da görülmeye değer.

Ordu Yason Burnu ve Kilisesi

5-PERŞEMBE YAYLASI..

Ordu’da gezilecek yerler listesinin en öneli yerlerinden bir taneside Perşembe yaylası.Benzersiz coğrafyası ile bir dünya mirası olarak korunması için tescil işlemlerinin hızla sürdüğü Perşembe Yaylası, Ordu’nun Aybastı ilçesine 17 km uzaklıkta bulunuyor. 1991 yılında Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi ilan edilen Perşembe Yaylası, dinlenmek, piknik yapmak, safari ve yamaç paraşütü gibi ekstrem sporları denemek isteyenlerin çok seveceği bir yer. Birçok tarihi esere de ev sahipliği yapan Perşembe Yaylası’nda, Çişeli Şelalesi, Karga Tepesi ve kümbetleri de mutlaka görmelisiniz. Temmuz ayında giderseniz, yayla şenliklerini kaçırmayın deriz.

6-HOYNAT ADASI..

Ordu’nun en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan Hoynat Adası, geçmişte gemiciler tarafından sığınak ve depo olarak kullanılıyormuş. Henüz çok az kişi tarafından keşfedilmiş olan Hoynat Adası, Ramazan Köyü sınırları içerisinde yer alıyor ve ulaşımı da oldukça kolay. Birçok martı ve karabatak kuşlarına ev sahipliği yapmasından dolayı Hoynat Adası, Türkiye Doğa Derneği tarafından “Önemli Kuş Alanı” ilan edilmiş ve koruma altına alınmış.

7-KURUL KAYASI..

Antik bir yerleşim alanı olan Kurul Kayası, yeraltı galerileri ile kesinlikle görülmeye değer bir nokta. Karadeniz’de pek sık rastlanmayan örneklere sahip olan Kurul Kayası, Ordu’nun merkezine 20 km mesafedeki Bayadı Köyü’nde bulunuyor. Sivri bir kaya üzerine kurulu olan Kurul Kayası’nda yerleşim, M.Ö. 1. ve 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Tepenin üzerinde yapılan kazı çalışmalarında, 2 metre kalınlığında duvar kalıntıları, duvar örgüsünün seramik parçaları ve pişmiş topraktan çatı kiremitleri bulunmuş.

8-GAGA GÖLÜ..

Batı Karadeniz’in sayılı göllerinden biri olan Gaga Gölü, Ordu’nun Fatsa ilçesinde, Meşebükü-Yassıtaş köyleri arasında, Fatsa-Aybastı karayolunun 8. km’sinde yer alıyor. Yemyeşil doğası ile oldukça etkileyici bir yer olan Gaga Gölü, bölgedeki diğer göllere nazaran daha derin. Hatta birkaç adımda gölün derinliği 4,5 metreyi buluyor.

9-BOLAMAN KALESİ..

Ordu’da gezilecek yerler listemizin son durağı ise Bolaman.Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı şirin bir sahil kasabası olan Bolaman, Ordu’da en iyi pideyi yiyebileceğiniz noktalardan biri aynı zamanda. Fındık ve balıkçılığı ile ünlü olan Bolaman’da, Bolaman Kalesi mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan biri. Günümüzde turistik bir lokanta olarak kullanılan Bolaman Kalesi, kasabanın en çok turist çeken yeri aynı zamanda.

10-ORDU MERKEZDE TAŞBAŞI MAHALLESİ VE TAŞBAŞI KİLİSESİ..

Ordu Merkez’de, Boztepe’nin eteklerinde yer alan Taşbaşı Mahallesi, Ordu’da keşfetmeniz gereken bir diğer nokta. Eski Ordu’nun atmosferini hissetmek için Taşbaşı Mahallesi, en ideal yerlerden biri. Zira evlerden bunu anlamak hiç de zor değil. Cumhuriyet döneminde Rumların ve Ermenilerin çoğunlukta olduğu Taşbaşı Mahallesi’nin en önemli yapısı ise Taşbaşı Kilisesi. Dıştan oldukça etkileyici bir görselliğe sahip olan kilisenin içi, ne yazık ki bir hayli bakımsız kalmış. 1950’li yıllarda hapishane olarak kullanılmış olan Taşbaşı Kilisesi’nde, günümüzde bazı kültürel etkinlikler düzenleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir