ORDU DA, TURİZM ETKİNLİKLERİ VE FESTİVALLER..

ORDU TARİHİ VE DOĞASI İLE BİR ÇOK ETKİNLİĞİ EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Yeşil Karadeniz, kendi içerisinde ayrı güzelliklere sahip şehirleri ile de, gezmeyi ve yeni yerler görmeyi seven insanlarımız için son derece tercih edilen mükemmel bir yer Bölgemiz özellikle, yeşil doğası ve mavi denizi ile Ordu şehrimiz kendine hayran bırakmaktadır. Şehir ve çevresinde görülmesi gereken birçok önemli turistik ve tarihi bölge bulunmakta hem de birçok etkinlikler bu çerçeve içerisinde gerçekleşmektedir.  Bu nedenlerden dolayıdır ki Ordu turizm aktivitesi bakımından oldukça gelişmiş bir şehir olma özelliğine sahiptir. Etkinliklerin düzenlendiği şehirler ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda çok sayıda fayda elde etmektedir. Bu yüzden günümüzde birçok şehir etkinlik turizmine yönelmiştir. Kültür turizminin bir çeşidi olan etkinlik turizmi içerisinde kültür başkenti etkinlikleri, şehirlere sağladığı faydalar açısından önemi giderek artan etkinliklerdir.

FESTİVALLER:

Festivallere farklı yörelerinden insanların, dönme dolapların, atlı karıncaların ve eğlence amaçlı çadırcıların katıldığı, şenlikte at yarışları da heyecanla beklenen yarışmalardan. Diğer festivaller ise şöyle:

Geleneksel Çambaşı Yaylası Festivali:

Her yıl Temmuz ayının 20-21 tarihleri arasında Ordu’nun iki bin rakımlı Çambaşı Yaylası’nda, Ordu Büyükşehir ve Kabadüz Belediyesince düzenlenir. Festival de ilk gün yapılan en güzel buzağı, en güzel kuzu ve en kaliteli peynir, en güzel çilek, en güzel el emeği ürünler yarışmalarında dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından hediye takdim edilir ve çeşitli etkinlikler ve konserlerle son bulur.

 Ordu Kültür Sanat Festivali :

Ordu Büyükşehir Belediyesi, her yıl 12 Eylül günü Altınordu Köprübaşı Meydanı’nda düzenleyeceği “Kültür ve Sanat Festivali” ile kentin gelişen ve değişen yüzünü Ordulularla paylaşarak çeşitli kutlama ve etkinlikler düzenliyor.

Ordu Vosvos Şenliği :

Ordu Vosvos Şenliği’nin ilki 1995 yılında Enis Ayar’ın öncülüğünde gerçekleştirilmiş ve şenliğe daha sonraki yıllarda uluslararası bir kimlik kazandırılmıştır. Ordu Vosvos Şenliği, her zaman ki buluşma noktası olan Yason Burnu’nda Temmuzun 1-Temmuz 7 arasında gerçekleşmektedir.

Çambaşı Kar Festivali :

Çambaşı Kış Sporları ve Kayak Merkezi, birbirinden renkli görüntülerle, Çambaşı Kar Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Düzenli olarak yapılan ve geleneksel hâle gelen festival, her yıl 27 Ocak günü yapılan çeşitli etkinliklerle gerçekleşmektedir. Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Kabadüz Belediyesinin organize ettiği Çambaşı Kar Festivali, düzenlenecek olan birçok etkinlikle vatandaşların ilgisine sunulmaktadır. Kar Heykel Çalıştayı’nın da yapılacağı festival kapsamında halk oyunları gösterisi, kar güreşi, amatör kızak yarışları, kayak yarışları, mahalli sanatçılar ve konseri ile Ordulu vatandaşlar keyifli anlar yaşamaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir