ORDU DENİLİNCE AKLIMIZA GELENLER..

FINDIK; Çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Fındık, kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığa iyi gelir, vücut ve kemik gelişimini destekler. Hamilelerin hem kendileri için hem de doğacak çocuk için fındık yemeleri çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırır, varislere iyi gelir. Fındık, soğuk algınlığı ve akciğer hastalıklarına da faydalıdır. Ayrıca, cildi güzelleştirdiği bilinmektedir .En önemli özelliği ise kansızlığa çok iyi gelmesidir.

DENİZCİLER DONDURMASI; Dünyanın en sevilen lezzetlerinden biri olan dondurma bugün dünyanın bütün yerinde dört mevsim keyifle tüketilen 1 besin. Bu tadın nerede ve nasıl ortaya çıktığı araştırıldığında  epey efsane ortaya çıkıyor. Dünyanın bütün ülkesinde dondurma hakkında entresan öyküler anlatılmasına rağmen bu hikayelerin asla biri dondurmanın yapılışını,tariflerin içeriğini doğrulayacak herhangi tarihsel 1 kanıta sahip değildir.Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan dondurma, kemiklerin başlıca yapıtaşlarından olan kalsiyum ve fosfor yönünden oldukça zengin. ‘100 gram dondurmada 135 mg kalsiyum bulunmaktayken sütte bu miktar 115 mg’dır. Yine 100 gram dondurmada 115 mg fosfor bulunmaktayken sütte bu miktar 92 mg’dır. Günde 100 gramdan daha fazla dondurma tüketilmesi şişmanlığa neden olabilir. Özellikle anne ve babaların çocukların dondurma tüketimini kontrol altında tutması, sağlıkları açısınmda yararlı olur

FİDANGÖR CADDESİ; Ordu ilinin en kalabalık caddelerinden biridir. Caddede yürürken bütün tanıdıklarını görüp selam vermek ise vazifedir. Burası alışverişin merkezidir. Ayrıca Denizcilerden dondurma alıp, Fidangör de yürümek Ordu lular için bir alışkanlıktır. Yolların parke taşlı olması, yürürken insanlara az da olsa zahmet veriyor. Bayram arifelerinde ve özel günlerde buralarda yürümek ayrı bir beceri gerektirir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir